Tunika

Nejprodávanější

24 položek celkem

Cena

5991599
15991599

Značky

Barva

Délka šatů

Velikost

Položek k zobrazení: 24
satykriz
+ další
Kód: 16700/XS
truicko1
+ další
Kód: 16499/CER
lapač2
Novinka
+ další
Kód: 15506/ED/XS/80
vinove
+ další
Kód: 13619/VIN
Tunika červená, výšivka motýlků
+ další
Kód: 9935/CER
Šaty růžovo černé / tunika
Akce
999 Kč –40 %
+ další
Kód: 9878/RUZ
Šaty / tunika červená
+ další
Kód: 9872/CER
Šaty asymetrické
Akce
799 Kč –13 %
+ další
Kód: 9713/SVE
Bavlněné šedé minišaty
Akce
999 Kč –20 %
+ další
Kód: 9671/SED

Tunika, či tunica je jednodílný oděv, který předcházel dámským šatům. Tunika má přes 3000 let starou historii. V dějinách odívání najdete početný zástup různých verzí, jak tunika vypadala. Popisy tunik vycházely z prostých rouch Bybyloňanů přes splývavé tuniky starověkých Římanů až po středověké tuniky zhotovené z hrubé vlněné látky.

Tunika byl původně římský oděv, který vycházel z oděvu řeckého, který měl nejspíš prapůvod v Indii. Tunika se vyvinula z řeckého chitónu.

V antickém Řecku si ženy podkasávaly roucho a svazovali ho stuhami. Tento oděv, který byl předchůdce tunik, se nazýval periskelis). Ve starověkém Římě se již užívalo označení tunika.

Starověké Římanky spínaly tuniky kolem nohou, když potřebovaly větší volnost pohybu.  Velmi podobné byly turecké kalhoty, které Evropě ve 14. století představily Maurky.

V Římě byla tunika domácí košile nebo spodní šat, zvaná též „tunica intima“. Tunika byla původně ze dvou obdélníkových kusů látky, obvykle lněné nebo vlněné. Na ramenou se oděv spínal sponami. Později se oba kusy látek na ramenou a na bocích sešívaly. Tunika měla často krátké rukávy, ale nosila se i delší rukávy. Především v chladnějším období se nosila tunika s dlouhými rukávy.

Tunika byla oděv pro muže ale i pro ženy.

Tunika nižších společenských vrstev sahala nad kolena. Tunika žen a svobodných občanů sahala po kotníky. V pase se obyčejně převazovala opaskem.

Tunika měla i symbolický význam, byla považována za výraz duše i osobnosti, za jakousi spojku mezi tělem a duší. Tunika se nenosila jen v bílé barvě. Nosily se i různě barevné a každá barva něco symbolizovala. Např. oranžová tunika symbolizovala utrpení. Tunika, kterou nosili římští senátoři, se lišila od „tunica intima“ širokým purpurovým pruhem na prsou i zádech.

Pro muže byla tunika spodní oděv, přes který většinou oblékali roucho – tógu.

Později ve středověku se tunika stala svrchním oděvem, bývala vlněná nebo lněná, často pestře barevná a vyšívaná. Bohatí lidé mívali i tuniky z hedvábí.

Ale přenesme se do 21. století, kdy tunika je oblečení převážně pro ženy.

Stále si tunika zachovává původní charakter – je to volný vzdušný oděv. Dámská tunika je oblečení, které se tvarem podobá volné halence nebo krátkým šatům, ale pro svou oblíbenost si tunika vytvořila vlastní kategorii a má místo v šatníku každé ženy. V současné době se tunika často doplňuje kalhotami nebo ženy nosí tuniky k legínám.

Dámské tuniky se vyrábějí z nejrůznějších materiálů. V letních měsících nositelky oceňují především kvalitní přírodní materiály a oblíbená je především tunika z bavlny nebo ze lnu.

Dámská tunika ze směsového materiálu si většinou rovněž zachovává kvalitní fyziologické vlastnosti (jako je odolnost proti pocení, prodyšnost) a syntetická příměs dodává tunice lepší estetické vlastnosti (např. se tunika méně mačká, je stálobarevná). Tunika ze zcela syntetických vláken (např. polyesterová tunika) nemá příliš dobré fyziologické vlastnosti, ale mívá nižší cenu.

Nejžádanější je ale stále celo bavlněná tunika, v které se každá nositelka cítí příjemně. Tunika je především letní oděv a proto je dbáno na to, aby tunika byla vzdušná, pohodlná, aby se v ní nositelka nepotila a tunika byla lehká a snadno pratelná.

Bavlněná dámská tunika se hodí na běžné nošení. Většinou méně zdobená tunika se hodí na procházku do přírody nebo k vodě. Tunika k legínám se snadno kombinuje s balerínami nebo sandály. Tunika, která má např. aplikaci, zdobení nebo je z lesklého materiálu (např. saténová tunika) se hodí pro společenské příležitosti. Taková tunika si žádá společenské kalhoty i společenské boty, např. na podpatku. Každá tunika do společnosti by si zasloužila doplnit šňůrou korálů nebo hedvábným šátkem.

Dámské tuniky se vyrábějí v různých barvách – u nás najdete tuniky jednobarevné – oblíbená je červená tunika, modrá tunika a zelená tunika. A stálicí na trhu je černá tunika a tuniky v zemitých barvách. Bílá tunika Vám zajistí, že budete vypadat jako antická bohyně.

Tunika sahá většinou do půlky stehen, ale existuje i řada tunik v délce mini nebo ke kolenům či tunika do půlky lýtek.

Dámská tunika může být bez rukávů, ale žádaná je i tunika s krátkými rukávy. U nás je dostupná i tunika s krátkými či s ¾ rukávy. Oblíbená a často poptávaná je i s dlouhým rukávem.

Tunika může být hladká, vyšívaná, nebo tunika s korálkovou aplikací. I takové dámské tuniky najdete u nás v obchodě www.SatySukne.cz.

Tunika si našla své čestné místo v šatníku žen, které rády skryjí svůj zadeček pod volný oděv. Ale v posledních letech je tunika velmi žádaná i mezi mladou generací. Mladší věková kategorie se nebrání nosit nejrůzněji zdobené či pestré tuniky.

A co Vy - nosíte rády tuniky?