Zbytky látek a co s nimi

I mně se zbytky látek hromadily a já tápala, co praktického a nebo hezkého do bytu z nich ušít. Ne přece každá věc v bytě musí být praktická. Některé doplňky prostě jen dělají radost.

Po letech šití jsem došla hned k několika věcem, které jsem ušila či vyrobila do vlastního bydlení – ať už dceři do pokoje a nebo do kuchyně či do obývacího pokoje.

11755651_1026836894002383_499775116329607247_n

Látkové květiny

Číslo jedna je pro mě tvorba látkových květin. Je hned několik způsobů, jak květiny poskládat a nebo jak je ušít. Hvězdičky se šijí. Kulaté květiny se skládají. Látkové květiny se vyrábějí ze zbytků látek. Každou květinku si můžete udělat originální a jedinečnou. Dozdobit je můžete korálky či flitry. Látkové zbytky můžete použít jednobarevné, vzorované nebo jejich kombinace. Mně se nejvíc osvědčilo vytvářet květiny z bavlněných zbytků látek.

Samotné květiny prodáváme i v e-shopu a mají hned několik využití.

Látkové květiny na brože a čelenky

Látkové květiny se hodí jako brož – na sako, či svetřík. Látkové květiny se hodí i jako spony do vlasů. Květy lepím i na čelenky– ať už pružné gumičky (pro úplně nejmenší dětičky), nebo na vlnité čelenky (pro děti cca od 4 let i dospělé) a nebo na kovové čelenky, které se hodí převážně na rozměr dospělé hlavy. Textilní brož vypadá velmi efektně a můžete s ní doplnit prakticky jakýkoliv váš model.

_vyrp11_1443IMG_9426   _vyr_1443IMG_9425   _vyr_1725IMG_9459   _vyr_1780IMG_0540

Látkové květiny mají ale i další využití. Hodí se na různé typy dekorací.

Látkové květiny - dekorace na věnce a cibulový cop

Zbytky látek vytáhněte i na jaře nebo na podzim a dozdobte si s nimi věnec. Věnec se hodí jako dekorace na stůl nebo na dveře. Vždy se jen snažte barevně věnce vyladit. Na jaro na Velikonoce si udělejte velikonoční věnec a květiny vyberte do oranžova, žluta, zelena. Velikonoční věnec dozdobte např. vystřiženými květinami z plsti, drobnými žlutými kuřátky a nebo korálky.  Na podzimní věnec vyberte květiny do hněda, červena, zelena či oranžova a věnec dozdobte šiškama, kaštany, žaludy a ostatními plody lesa. Stuhu použijte na mašličky. Fantazii se meze nekladou. Na zimní dekoraci zvolte spíš špičaté šité hvězdičky a barvy do bíla a nebo modra. Bude to připomínat sněhové vločky.

IMG_1192    

2 - kopie

12313987_1095552093797529_1756358677828590451_n

Pokud jste zručná, upleťe si na podzim i cibulový cop a látkové květiny do něj vpleťte.

IMG_9389

Látkové kytice

Možností, jak látkové květy využít je široká škála. Látkové květy můžete připevnit na drátěný stonek a mít jednotlivé květinky do vázy. Látková květina nebo rovnou kytice se hodí např. jako dárek. Látková kytice vydrží déle a asi tušíte z jakého filmu pochází pravdivá věta: Největší radost udělá takový dárek, který sám vyrobíte pro toho druhého:) Látkové kytice oživí každý interiér či venkovní posezení.

IMG_0734

 

IMG_0738

Druhou variantou, jak látkové květy do vázy umístit je pomocí polystyrenové koule. Pokud nemáte zbtyky látek a nebo si na tvorbu látkových květů netroufáte, tak si je můžete ve formě brože nakoupit v eshopu a jednotlivé brože na koule upíchnout.

Pokud se rozhodnete látkové květiny vyrobit, tak je na kouli připevněte např. tavnou pistolí a vytvořte originální moderní dekorace do bytu.

IMG_1659

Náušnice

Drobné látkové zbytky a odstřižky můžete využít i na tvorbu náušnic - tzv. buttonků (button = knoflík). V galanteriích se dá zakoupit jednoduchá sada na tvorbu potahovaných knoflíků a ty pak využít jako náušnice - na plochou část "buttonku" nalepíte vhodným lepidlem puzetu s plastovou zarážkou. 

My nabízíme náušnice ze stejných materiálů jako šaty a sukně a můžete si tak vytvořit vyladěný outfit.

   11462-311462_nausnice-buttonky--blesky   11462-1

Látkové pytlíky

Zbytky látek můžete využít i při šité pytlíčků – ať už jako pytlíček na různé drobnosti, pro děti na hraní, na usušenou meduňku pod polštář a nebo na levanduli do skříně proti škůdcům. Ozdobit lze samozřejmě květinou. V našem eshopu také najdete látkové tašky a pytlíky.

IMG_0657 - kopie

Látková zvířátka

Zvířátka ze zbytků látek jsou trochu pracnější záležitost, ale pokud jste šikovná, jistě Vám to nebude dělat problém. Na úvod si vytvořte šablonku, podle které si zvířátko obkreslíte na látku. Obrázek poté vystřihněte, ale nechte si místo pro švové záložky. Obrys zvířátka před šijte a otočte, rohy a kraje pečlivě vytlačte pomocí nůžek. Nechte si prostor pro vycpání zvířátka. Zvířátko vycpěte zbytky látek a díru poté ručně zašijte. Hotové zvířátko si ozdobte dle vlastní fantazie - použijte vyšívaní, našívání flitrů a knoflíků či korálků, zkuste i malovat barvami na textil. Látkové zvířátko udělá radost každému dítěti a je vhodné jako malý dáreček.

12573670_1124663297553075_1755304341479390811_n - kopie

Podsedák ze zbytků látek

Sedák pro děti ale i pro dospělé snadno vyrobíte pokud zbytků látek máte větší kusy. Jednoduchý postup na praktický sedák si můžete zde přečíst. Podsedák můžete použít pro posezení venku nebo do dětského pokoje na hraní. Látkové zbytky můžete použít i jako výplň do sedáku.

Látkové zbytky - když nechcete tvořit

Látkové zbytky můžete darovat do domovů seniorů, do školek a dílniček pro děti. V každém městě je i popelnice na sběr tříděného odpadu, kam můžete látkové zbytky v taškách vhodit. Používají se jako výplň sedaček, boxovacích pytlů apod.

A jak Vy zpracováváte látkové zbytky?