Polštář na sezení - výroba podsedáku

Vyrobit si podsedák doma není žádná složitá věc. Stačí, abyste měla nějaké látkové zbytky, pevné plátno a něco na výplň podsedáku (luštěniny, molitan, zbytky látek) a samozřejmě šicí stroj a trochu zručnosti :)

Velikost podsedáku zvolte podle toho, pro koho je sedák určený. Sedák pro děti stačí menší, sedáky pro dospělé, kteří je využijí např. v obýváku nebo na zahradě, ušijte větší.

Pozor na to, že délka pruhu velice zkresluje a i když se Vám zdá obvod už dostatečný, může být polštář na sezení ve výsledku docela malý. Na dětský podsedák je vhodné mít obvod cca 150 cm, pro dospělého okolo 200 – 250 cm.

Na celý sedák je potřeba vyrobit dvě části – samotný polštář a obal.

Výroba vlastního podsedáku

Podsedák, na který šijeme potah lze vyrobit velmi snadno.

Připravte si dvě stejně velká kolečka a pruh látky dlouhý podle toho, jak velký chcete podsedák mít. Vnitřek podsedáku a povlak budou mít stejné rozměry.

IMG_0687

Pruh látky sešijte a vznikne Vám obvod cca 150 cm na dětský sedák. Na obou okrajích ho prošijte dlouhým stehem na šicím stroji a nařaste na velikost obvodu koleček, které tvoří vršek a spodek podsedáku. Pravidelně nařaste, našpendlete, či nastehujte a pevně prošijte. Na jedné straně si jen nechejte otvor pro naplnění, který následně ručně zašijete.

IMG_0689

Na vnitřek sedáku použijte pevný materiál – buď bavlnu s hustou dostavou, nebo len, aby polštář dlouho vydržel. Povlak, který je náchylnější k opotřebení, můžete ušít nový, ale vnitřek Vám zůstane. Vnitřek sedáku můžete naplnit klasicky molitanem či vatelínem – podsedák je pak měkčí. Nebo můžete, jako já, použít zbytky látek. Polštář na sezení je pak pevnější a opravdu výborně se na něm hoví. Sedák samozřejmě můžete naplnit i luštěninami – rýže, hrách, ale je potřeba velké množství a je to jistě finančně náročnější, než použít např. zbytky látek.

IMG_0691

Obal na podsedák

Na obal na polštář budete potřebovat úzké pruhy látek – výborně se na něj hodí zbytky látek. Je vhodné, aby jednotlivé pruhy látek byly ze stejného materiálu (bavlna, len, syntetika). Pokud budou proužky z různých materiálů, budou mít různé vlastnosti (jinak se natahují, jinak reagují na praní) a obal na polštář nebude vypadat hezky a ani se nebude dobře šít.

Zbytky látek, ze kterých budete povlak na sedák šít, si připravte na stejně dlouhé proužky. Mohou být stejně široké nebo různě široké, podle vašeho vkusu a velikosti zbytků.

Na povlak, který jsem šila já, jsem použila proužky dlouhé cca 37 cm a široké cca 10cm. Zbytky látek vyberte tak, aby k sobě ladily nebo se hodily do interiéru.

IMG_0668

Pracovní postup šití povlaku na polštář

1)      Natříhat stejně dlouhé proužky látek. Mohou být stejně nebo různě široké. Látky po delších stranách sešít hustým stehem, aby povlak dlouho vydržel. Poslední proužek sešít s prvním a vznikne uzavřený kruh. Na dětský sedák je vhodné mít obvod cca 150 cm.

IMG_0676

2)      Připravit si kolečko na vršek povlaku – na dětský podsedák je vhodné mít kolečko o průměru cca 23 cm. Nezapomeňte počítat i švové záložky.

3)      Obvod povlaku na sedák na jedné straně prošít na šicím stroji velkým stehem a obvod nařasit na obvod kolečka, které tvoří střed povlaku na sedák. Lze udělat i ručně. Obvod pravidelně nařasit a všít do kolečka, které tvoří vršek sedáku.

 IMG_0679

4)      Na druhé straně obvodu povlaku přišít tunýlek, kterým se bude provlékat tkanička. Tunýlek lze připravit velmi jednoduše z pruhu látky, který se přehne napůl a lícem na líc povlaku se přišije nahladko. Lze udělat i to, že okraj povlaku začistíte a otočíte do rubu a prošijete.

 IMG_0678

Hotový povlak navlékněte na sedák a stáhněte šňůrkou. Pokud se povlak ušpiní můžete ho snadno sejmout a vyprat.

IMG_0692

Látkový polštář lze snadno přenášet, je určený k posezení na zemi v bytě i na zahradě. Polštář  je vhodný pro návštěvy a dětský podsedák je vhodným doplňkem do dětského pokoje. Děti sedák využijí při hraní na zemi. Pokud máte doma hodně zbytků látek, není nic jednoduššího a praktičtějšího, než je využít na výrobu vlastního originálního polštáře na sezení.

IMG_0719