» Podzimní dekorace

Podzimní dekorace - cibulový cop

Na přelomu léta a podzimu je čas na přichystání podzimní dekorace.

Nám se letos urodilo hodně cibule, tak jsem si řekla, proč ji nevyužít jako podzimní dekoraci a rozhodla jsem se zkusit uplést cibulové copy.

Cibuli jsem nejdřív ze záhonů vytahala, nechala jsem ji pár týdnů ležet, aby pořádně zaschla. Odstranila jsem svrchní špinavé slupky a hlínu a ostříhala kořínky. Vybrala jsem ty nekrásnější a pravidelně rostlé cibule.

Než se pustíte do pletení, je důležité, aby nať už nebyla zelená, cop by se Vám potom zkroutil.

Cop jsme zaplétala stejně, jako dívčí copy ze tří pramenů. Způsob tohoto svázání je velmi jednoduchý a cop vypadá hezky a pravidelně.

Je důležité cibule pořádně utahovat k sobě, ale pak cibule nevysely a neměly moc široké rozestupy mezi sebou. Až cibulové natě ještě více zaschnou, tak by se rozestup mezi cibulemi ještě zvětšil.

Pak jsem přidávala další a další cibule a stále si v rukou držela tři prameny.

 

Na cop, který jsem pletla já – cca z 15-20 hlaviček, nemusíte mít žádný provázek ani motouz. Celý cop udrží cibulová nať.

Na začátek jsem použila cibule větší, pak jsem přidávala menší. Do dalších pater jsem připlétala stále menší a menší cibule až na vrchol, kde jsem dala cibule nejmenší.

Kolik uvážete cibulí je jen na Vás. Ale, že čím víc cibulí, tím těžší cop.

Na konec jsem dala natě k sobě a uvázala provázkem.

Pochopitelně stejným způsobem lze vázat i česnekový cop. Do copu jsem zapletla luční kvítí - usušené slaměnky, statici, řebříček, ale můžete použít i makovice, obilí a další. Fantazii se meze nekladou.

Copy jsem ozdobila ještě látkovými květy. Látkové květiny, které vyrábím a prodávám v mém e-shopu, se podle mě do copů perfektně hodí a celý cop bude mít pravidelnější tvar, když květy vsadíte do prázdných míst na copu. Látkové květy jsem připevnila pomocí brožového můstku, který je už na květině přilepený a lze tak květy zakoupit.

Až budete chtít cibule používat, tak si látkové květy jednoduše sundáte a můžete je používat zase příští rok, nebo na jiný druh dekorace – např. na velikonoční výzdobu.

Cibulové copy jsou perfektní výzdoba do kuchyně nebo si cibulový cop zavěste na verandu jako podzimní dekoraci.