» Zbytky látek
Zbytky látek

Zbytky látek a co s nimi

Při šití vznikají zbytky látek a nejedna švadlena se ptá: Co s látkovými zbytky?

I mně se zbytky látek hromadily a já tápala, co praktického a nebo hezkého do bytu z nich ušít. Ne přece každá věc v bytě musí být praktická. Některé doplňky prostě jen dělají radost :)

Po letech šití jsem došla hned k několika věcem, které jsem ušila či vyrobila do vlastního bydlení – ať už dceři do pokoje a nebo do kuchyně či do obývacího pokoje.

Zbytky látek a co s nimi?

Látkové květiny

Číslo jedna je pro mě tvorba látkových květin. Je hned několik způsobů, jak květiny poskládat a nebo jak je ušít. Hvězdičky se šijí. Kulaté květiny se skládají. Látkové květiny se vyrábějí ze zbytků látek. Každou květinku si můžete udělat originální a jedinečnou. Dozdobit je můžete korálky či flitry. Látkové zbytky můžete použít jednobarevné, vzorované nebo jejich kombinace. Mně se nejvíc osvědčilo vytvářet květiny z bavlněných zbytků látek.

Samotné květiny prodávám i v e-shopu a mají hned několik využití.

Skládané kulaté květinky Šité špičaté hvězdičky

Látkové květiny na brože a čelenky

Látkové květiny se hodí jako brož – na sako, či svetřík. Látkové květiny se hodí i jako spony do vlasů. Květy lepím i na čelenky – ať už pružné gumičky (pro úplně nejmenší dětičky), nebo na vlnité čelenky (pro děti cca od 4 let i dospělé) a nebo na kovové čelenky, které se hodí převážně na rozměr dospělé hlavy. Textilní brož vypadá velmi efektně a můžete s ní doplnit prakticky jakýkoliv váš model.


Brož / spona do vlasů Brož ze zadní strany - spínací spendlík i spona do vlasů Čelenka pružná - pro nejmenší Čelenka vlnitá - pro větší děti Čelenka kovová - pro dospělé

Látkové květiny mají ale i další využití. Hodí se na různé typy dekorací.

Látkové květiny - dekorace na věnce a cibulový cop

Zbytky látek vytáhněte i na jaře nebo na podzim a dozdobte si s nimi věnec. Věnec se hodí jako dekorace na stůl nebo na dveře. Vždy se jen snažte barevně věnce vyladit. Na jaro na Velikonoce si udělejte velikonoční věnec a květiny vyberte do oranžova, žluta, zelena. Velikonoční věnec dozdobte např. vystřiženými květinami z plsti, drobnými žlutými kuřátky a nebo korálky.  Na podzimní věnec vyberte květiny do hněda, červena, zelena či oranžova a věnec dozdobte šiškama, kaštany, žaludy a ostatními plody lesa. Stuhu použijte na mašličky. Fantazii se meze nekladou:) Na zimní dekoraci zvolte spíš špičaté šité hvězdičky a barvy do bíla a nebo modra. Bude to připomínat sněhové vločky.

Pokud jste zručná, upleťe si na podzim i cibulový cop a látkové květiny do něj vpleťte.


Podzimní věnec Velikonoční věnec Cibulový cop ozdobený květinami
Zimní věnce
Velikonoční věnce

Látkové kytice

Možností, jak látkové květy využít je široká škála. Látkové květy můžete připevnit na drátěný stonek a mít jednotlivé květinky do vázy. Látková květina nebo rovnou kytice se hodí např. jako dárek. Látková kytice vydrží déle a asi tušíte z jakého filmu pochází pravdivá věta: Největší radost udělá takový dárek, který sám vyrobíte pro toho druhého:) Látkové kytice oživí každý interiér či venkovní posezení.

Druhou variantou, jak látkové květy do vázy umístit je pomocí polystyrenové koule. Pokud nemáte zbtyky látek a nebo si na tvorbu látkových květů netroufáte, tak si je můžete ve formě brože nakoupit u mě v eshopu a jednotlivé brože na koule upíchnout.

Pokud se rozhodnete látkové květiny vyrobit, tak je na kouli připevněte např. tavnou pistolí a vytvořte originální moderní dekorace do bytu.

Látkové pytlíky

Zbytky látek můžete využít i při šité pytlíčků – ať už jako pytlíček na různé drobnosti, pro děti na hraní, na usušenou meduňku pod polštář a nebo na levanduli do skříně proti škůdcům. Ozdobit lze samozřejmě květinou.

Látková zvířátka

Zvířátka ze zbytků látek jsou trochu pracnější záležitost, ale pokud jste šikovná, jistě Vám to nebude dělat problém. Na úvod si vytvořte šablonku, podle které si zvířátko obkreslíte na látku. Obrázek poté obstříhněte, ale nechte si místo pro švové záložky. Obrys zvířátka předšijte a otočte, rohy a kraje pečlivě vytlačte pomocí nůžek. Nechte si prostor pro vycpání zvířátka. Zvířátko vycpěte zbytky látek a díru poté ručně zašijte. Hotové zvířátko si ozdobte dle vlastní fantazie - použijte vyšívaní, našívání flitrů a knoflíků či korálků, zkuste i malovat barvami na textil. Látkové zvířátko udělá radost každému dítěti a je vhodné jako malý dáreček.

Látková zvířátka ze zbytků látek

Podsedák ze zbytků látek

Sedák pro děti ale i pro dospělé snadno vyrobíte pokud zbytků látek máte větší kusy. Jednoduchý postup na praktický sedák si můžete zde přečíst. Podsedák můžete použít pro posezení venku nebo do dětského pokoje na hraní. Látkové zbytky můžete použít i jako výplň do sedáku.

Podsedák pro děti Vnitřek podesdáku lze vyplnit zbytky látek

Jak využít zbytky látek je celá řada a další inspiraci budu přidávat, tak dál schraňujte zbytky látek.